Jak wymienić spoinę silikonową -kabina prysznicowa

Wątek już kiedyś był poruszany, ale odpowiedzi nie były wyczerpujące. Pytanie brzmiało jak równomiernie rozprowadzić spoinę silikonową np. w kabinie prysznicowej, na brzegach wanny itp. Nawet jeśli (w najgorszym wypadku) masz starą spoinę w której jest grzyb, to wymiana takiej spoiny na nową wcale nie jest trudna, o ile ma się dużo cierpliwości. Kolejność wykonywania poszczególnych czynności powinna wyglądać tak:

1. Usuń starą spoinę mechanicznie – najlepiej nożykiem tapicerskim, śrubokrętem itp.

2. Resztki starego silikonu można doczyścić również mechanicznie (trzeba mieć do tego dużo cierpliwości) lub kupić jeden z wielu dostępnych środków do usuwania silikonu.

3. Spryskaj dokładnie wszystkie zabrudzone miejsca środkiem grzybobójczym

4. Miejsce, gdzie ma być nowa spoina trzeba dokładnie odtłuścić, najlepiej benzyną ekstrakcyjną lub alkoholem.

5. Przyklej taśmę malarską (trzeba kupić silną taśmę – co najmniej 3-godzinną) w miejscach, gdzie ma być brzeg spoiny – po obu jej stronach, zostawiając w środku równe miejsce na silikon.

6. Przygotuj sobie naczynie z wodą rozmieszaną z płynem do naczyń, ziemniak, papier toaletowy, przygotowany silikon w uchwycie pistoletowym. Ziemniak przytnij w trzech prostopadłych płaszczyznach (jak narożnik prostopadłościanu) i włóż do naczynia. Można z niego wycinać dowolną formę np. jedną płaszczyznę przyciąć pod kątem, albo na półokrągło (wklęsłą lub wypukłą) – kwestia jakiego kształtu ma być spoina. Ważne by kształt spoiny był równomierny i nie gromadził wody.

Kolejne czynności trzeba robić w miarę szybko, bo silikon musi być rzadki do formowania. W momencie kiedy zrobi się na nim lekko wyschnięty „naskórek” nie da się go formować – podsuszoną spoinę można tylko zepsuć więc lepiej nie robić poprawek nawet po paru minutach.

7. W miejscu gdzie ma być spoina nakładamy silikon z lekkim nadmiarem. Jeśli spoina ma być wklęsła można ją rozprowadzić palcem wpychając jednocześnie większą ilość do szczeliny.

8. Wyciągamy wyprofilowany ziemniak i delikatnie formujemy nim spoinę. Krawędzie ziemniaka muszą być równe – wtedy spoina również będzie idealnie równa. Szybko się przekonasz, że silikon nie przykleja się do powierzchni ziemniaka – (woda z płynem). Z tego samego powodu woda z płynem nie może znaleźć się pod spoiną i dlatego przed kształtowaniem musi szczelnie przylegać do powierzchni.

9. Póki silikon jest świeży trzeba usunąć taśmy malarskie i dokonać precyzyjnie ewentualnych poprawek.

Jeśli porada Ci się przydała, to zachęcam do zakupu kalendarzy reklamowych w mojej firmie.